Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2017

Ο Απόλλων… ποτέ δεν πεθαίνει!

Με το γκολ του Σαπαλίδη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας Καλυθιών κράτησε το αήττητο σερί του αφού κέρδισε την Κύπρο με 2-1 στο γήπεδο Καλυθιών και παρέμεινε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β΄ Κατηγορίας Δωδεκανήσου.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά με το ξεκίνημα καθώς ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Σπαχιού στο 6΄. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες χωρίς όμως να φτάσει σε δεύτερο τέρμα. Λίγο πριν το φινάλε της ανάπαυλας οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφαριση με το εύστοχο πέναλτι του Νίκα στο 40΄ .Στην ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου είχε την υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Τελικά οι Απολλωνιστές πίεσαν στο τελυταίο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να πετύχουν το 2-1 με την κεφαλιά του Σαπαλίδη ύστερα από την ωραία σέντρα του Κούρτι. Μετά από ελάχιστο χρόνο ο κ. Πατσιόπουλος «σφύριξε» την λήξη της αναμέτρησης.Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ. Πατσιόπουλος (Βασιλείου, Μπερδεμπές)Οι συνθέσεις των ομάδων:ΑΠΟΛΛΩΝ Κ.: Ροδίτης, Τσίττας (53΄ Κούρτι), Κάλτσης, Συμεωνίδης, Κυρίτσης, Σπαχιού, Ζουρούδης (84΄ Σαράντης), Σαπαλίδης, Νικολός, Ταντίκης (70 Κοσμάς), ΜαυρομούστακοςΚΥΠΡΟΣ: Αγγελόπουλος, Βασιλείου (53΄ Σκούμβρος), Αγγελάκης, Κενενούνης, Καρπαθάκης, Ροδίτης (80΄ Γκλάβας), Μπάρτζος, Χωρίτης, Κιάρρι, Καστανίδης, Νίκας (75΄ Παντελίδης) – News12.Gr