Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2016

«Καθάρισε» στην επανάληψη! (pics): Άμεσα επανήλθε στις νίκες ο...

«Καθάρισε» στην επανάληψη! (pics): Άμεσα επανήλθε στις νίκες ο Ορφέας. Οι «κόκκινοι» μετά την ήττα από τον Άγιο Λουκά Αφάντου, επικράτησαν σήμερα στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων της Αναγέννησης ελλιπέστατης Αναγέννησης Έμπωνα με 3 – 1. Οι φιλοξενούμενοι «κατέβηκαν» στο γήπεδο με δώδεκα όλους και όλους παίκτες. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα στο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο επέβαλαν τον ρυθμό τους, έλεγξαν το παιχνίδι και δικαίως «φωνάζουν» και για ένα πέναλτι που κακώς δεν τους δόθηκε. Στο πρώτο ημίχρονο. Το παιχνίδι ήταν από μέτριο έως κακό με την υπεροχή να είναι μοιρασμένη.Στο 23’ χάθηκε η πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Παπανικολάου να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή και να κάνει το διαγώνιο σουτ αλλά ο Φλοσκάκη απόκρουσε σε κόρνερ.Στο 40’ ο Χρυσοχόος με απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του Αντάλη (0 – 1).Στο 43’ ο Ορφέας ζήτησε πέναλτι υποστηρίζοντας ότι η μπάλα χτύπησε στο χέρι αμυνόμενου μέσα στην περιοχή. Ήταν μια αμφισβητούμενη φάση.Στο 44’ ο Κούτσι με πολύ δυνατό και μακρινό φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει έτσι το 1 – 1.Σρο 59’ ο Διακοηλίας με απευθείας και πάλι φάουλ έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο αριστερό δοκάρι.Στο 70’ μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή και προσωρινό διώξιμο από τον Αντάλη, ο Τσουκαλάς ενώ ήταν μόνος μέσα στην μικρή περιοχή, έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι και να καταλήξει άουτ. Ήταν μια σημαντική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους για να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ.Στο 71’ ο Στεργιόπουλος έκανε μια ωραία κούρσα από τα δεξιά, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον αμαρκάριστο Παπανικολάου και αυτός με σουτ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη κάνοντας το 2 – 1.Στο 80’ ο Χρυσοχόος κλώτσησε τον Στεργιόπουλο μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή μάλλον να χάνει τη φάση και να μην δίνει το καθαρό πέναλτι.Στο 82’ ο Στεργιόπουλος με ένα ακόμα απευθείας φάουλ, πέτυχε το τελικό 3 – 1 στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία.Διαιτήτευσε ο Κάζας (Μοσχάτος, Διακοφιλιππής) . Στο 85’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χριστοδούλου στον οποίο έγινε φάουλ και από τα νεύρα του απώθησε αντίπαλο.Οι συνθέσεις των ομάδων:ΟΡΦΕΑΣ: Αντάλης, Κ. Κλημαντής (73’ Ι. Κλημαντής), Διακοηλίας, Λουκίσσας, Μπουμπουλάκης, Μόσχου, Τσικούρης, Κούτσι, Στεργιόπουλός, Γεωργιάδης (82’ Τριανταφύλλου), Παπανικολάου (86’ Μαρκόπουλος)ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Π. Ελ. Φλοσκάκης, Τσουκαλάς, Συφωνιός, Κενενούνης, Χριστοδούλου, Χρυσοχόος, Κωνσταντάκης, Χατζηνικόλας, Γιασιράνης, Π. Ν. Φλοσκάκης (72’ Χατζηγιαννάκης), Κρητικός ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ yoogallery src=[/images/stories/fotos/sezon2015_2016/b_katigoria/orfeas_empona] width=[150] height=[150] – News12.Gr